Dražby nemovitostí v exekuci – základní informace

 

Meta popisek: Základní informace nákupu nemovitostí v dražbě. Pozitiva, negativa a na co si dát pozor.

 

Když se nemovitost dostane do exekuce, může majitel nemovitost s exekučním příkazem prodat, nebo ji nechat spadnout do dražby. Podle nejnovějších statistik je každý desátý občan nad 15 let v České republice v exekuci a celková hodnota majetku v exekucích přesahuje 300 miliard korun. Dražby nemovitostí v exekuci jsou čím dál oblíbenější, jelikož nabízejí možnost získat nemovitost za velmi atraktivní cenu. Dražby vyžadují fyzickou účast, či se mohou odehrávat jako online dražby – pouze v prostředí internetu.

Kde je uvedeno místo a čas dražby?

Čas a místo dražby najdeme v dražební vyhlášce. Je v ní uveden i podrobný popis nemovitosti, včetně věcných břemen a nájemních práv.

Kdo má přístup do dražby?

Přístup do dražby má každý, kdo o nemovitost projeví zájem a stává se potenciálním kupcem. Tento člověk potřebuje složit tzv. jistotu = předem stanovenou částku peněz.

Kdo naopak nemá přístup do dražby?

Přístup do dražby nemají dlužníci nebo zaměstnanci exekutorského úřadu.

Kdo dražbu vyhraje?

Kupec, který navrhne a zaplatí nejvyšší částku vyhraje dražbu. Nejnižší navržená částka za nemovitost v exekuci v dražbě by měla odpovídat dvěma třetinám reálné ceny nemovitosti.

Jaké jsou výhody dražeb nemovitostí v exekuci?

Velkou předností je, že nemovitost se může v prvním kole získat již za 2/3 ceny. Ve druhém kole dokonce za polovinu reálné ceny, ve třetím za 40 % reálné ceny, ve čtvrtém za 30 % z reálné ceny a v pátém kole je cena čtvrtinová.

Jaké jsou nevýhody dražeb nemovitostí v exekuci?

 Nevýhodou dražby nemovitostí v exekuci někdy bývá překvapivě cena – ta se může vyšplhat hodně vysoko. Také vlastník ne vždy spolupracuje při předávání nemovitosti a někdy dokonce „hází klacky pod nohy“ – např. úmyslným znehodnocením nemovitosti či zamezením prohlídek. Možnost prohlídky nemovitosti je přitom hodně důležitá, potenciální kupec má tak příležitost zvážit stav nemovitosti a další nákladné investice. Proto je lepší dát přednost koupi nemovitosti s možnou prohlídkou.

Související

MEMORANDUM O ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ - GDPR

Dražby nemovitostí v exekuci – základní informace

 

Meta popisek: Základní informace nákupu nemovitostí v dražbě. Pozitiva, negativa a na co si dát pozor.

 

Vyplňte prosím tento krátký formulář

Po odeslání Vás budeme obratem kontaktovat.

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné.

Kontaktní formulář

Máte zájem o některou z našich služeb?